Blog

09.08.2019

Jak chronić się przed wyłudzeniem kredytu?

Jak chronić się przed wyłudzeniem kredytu?
Wyłudzenia kredytów to już nie są odosobnione przypadki, lecz coraz częściej zdarzające się sytuacje. O tym, że ktoś wziął kredyt lub pożyczkę na nasze dane dowiadujemy się najczęściej wtedy, gdy do drzwi puka nam komornik lub gdy sami mamy problemy z uzyskaniem kredytu… Czy można się ochronić przed atakiem złodziei?

Choć wielu z nas mogłoby w tej chwili pomyśleć „mnie to nie dotyczy”, „ to nie spotka mnie”, tak naprawdę nigdy nie wiadomo kto padnie ofiarą przestępstwa. 

Twoja historia kredytowa

O tym, dlaczego historia kredytowa jest ważna, nie trzeba mówić nikomu. Pozytywna historia kredytowa pozwala nam na uzyskanie lepszych warunków kredytu i niższego oprocentowania. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy chcemy pożyczyć na dłuższą metę większą sumę pieniędzy (np. na budowę domu czy kupno mieszkania). 

Stan swojej historii kredytowej możemy monitorować w BIKu, raz na pół roku jest to darmowe. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu bardziej szczegółowego raportu, można się pokusić o wykupienie rocznego abonamentu. Wszystko, co BIK o nas wie, zostaje nam wtedy podane na tacy. Warto zainwestować w taki raport szczególnie wtedy, gdy przymierzamy się do uzyskania kredytu – dzięki temu dowiemy się, jak bardzo dobrym potencjalnym klientem możemy być dla banku i jakich warunków możemy się spodziewać.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wpisy w BIKu są negatywne i to nie z naszej winy? Jak zareagować, gdy ktoś wziął na nas pożyczkę?

Wyłudzenie pożyczki – jak się chronić?

Sposobem ochrony swoich danych przed oszustami są Alerty BIK – powiadomienia SMS, które zostają wysłane w momencie, gdy pojawia się zapytanie w BIK o dane kredytowe. Warto zwrócić uwagę, że bank lub inne instytucje finansowe składają takie zapytanie do BIKu wyłącznie wtedy, gdy składany zostaje wniosek o kredyt. Dostając dostatecznie szybko takiego SMSa, jesteśmy o krok do przodu przed oszustami. Powiadomienie daje szansę, by skontaktować się z bankier lub firmą pożyczkową i wyjaśnić zaistniałą sytuację. 

W momencie, gdy zauważysz na swoim koncie w BIK negatywny wpis, który nie jest Twoim „dziełem” ważne jest, abyś poinformował Biuro Informacji Kredytowej, że to nie Ty zaciągnąłeś dany kredyt. Pamiętaj jednak, że BIK nie ma prawa usunąć takiego wpisu samodzielnie – zrobi to tylko na żądanie banku lub instytucji finansowej, która zleciła jego umieszczenie. 

 

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych za pośrednictwem serwisu kredytów konsumenckich w promocji „Promocja Pierwsza pożyczka do 1500zł z RRSO 0%” Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi: 0%. całkowita kwota pożyczki: 1500 PLN, oprocentowanie: stałe 0% rocznie, czas obowiązywania umowy: 30 dni, prowizja: 0 PLN, odsetki 0 PLN, całkowity koszt pożyczki: 0,00 PLN, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta: 1500 PLN. Kalkulacja została dokonana na dzień 16.10.2018 r.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych za pośrednictwem serwisu kredytów konsumenckich dla kolejnej pożyczki: całkowita kwota pożyczki: 1500 PLN, oprocentowanie stałe 0% rocznie, czas obowiązywania umowy: 30 dni, prowizja: 412.50 PLN, odsetki 0 PLN, całkowity koszt pożyczki: 412.50 PLN, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta 1911.98 PLN. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): 1815.45% Kalkulacja została dokonana na dzień 15.11.2018 r.

Administratorem danych osobowych jest Adepto sp. z o. o., które świadczy usługi na rzecz Partnerów Adepto sp. z o. o. Adepto spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przetwarza dane osobowe tylko i wyłącznie w celach technicznych, oraz w celu podjęcia działań mających skutkować zawarciem umowy między Użytkownikiem a Partnerem Adepto sp. z o.o., oraz w celach marketingowych w wypadku wyrażenia przez użytkowników zgód wymaganych przez przepisy powszechnie obwiązującego prawa.

Naszym Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Katarzyna Sekuła, adres e-mail IOD@adepto.pl

Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych zostały zawarte w Polityce prywatności Adepto sp. z o. o.