Blog

07.08.2019

Czyszczenie historii kredytowej - czy to możliwe?

Czyszczenie historii kredytowej - czy to możliwe?
Dane zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej mają ogromne znaczenie w momencie, gdy zamierzasz ubiegać się o kredyt lub pożyczkę. Z dobrą historią kredytową możesz liczyć na korzystniejsze warunki, a nawet niższe oprocentowanie. Jeśli jednak zdarzyło Ci się kiedyś potknąć i nie spłacić czegoś w terminie możesz być pewien, że te dane również zapisuję się w Twojej historii kredytowej. Czy jest jakaś możliwość, aby taką historię usunąć, wyczyścić?

Twoje dane w BIK

W momencie, gdy starasz się o kredyt Twoje dane są przekazywane do Biura Informacji Kredytowej. Po udzieleniu Ci kredytu, instytucje finansowe (np. banku lub firmy pożyczkowe) regularnie przekazują do BIKu informacje o tym, jak spłacasz dane zobowiązanie (czy regularnie, czy z opóźnieniami). Aż do spłaty kredytu dane są aktualizowane przynajmniej raz w tygodniu.

Jeżeli spłacisz kredyt regularnie, dla instytucji finansowych informacje o nim staną się niewidoczne w momencie, gdy będą sprawdzać Twoją historię kredytową w BIK (jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie informacji o spłaconych kredytach, wówczas mogą mieć dostęp również do tych właśnie danych).

Jeżeli miałeś opóźnienia w spłacie zobowiązania, bez Twojej zgody informacje o nim mogą być przetwarzane aż przez 5 lat (jeżeli opóźnienie wynosiło ponad 60 dni i minęło 30 dni odkąd zostałeś poinformowany o przetwarzaniu danych nt. tego kredytu).

Czy można modyfikować dane w BIK?

Jako konsument masz dosyć ograniczone możliwości, jeżeli chodzi o modyfikowanie danych w Biurze Informacji Kredytowej. W jakim zakresie możesz edytować swoje dane?

·        Możesz wyrazić lub cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie,

·        Możesz złożyć wniosek o restrukturyzację kredytu w banku,

·        Możesz ubiegać się o korektę nieaktualnych danych.

Czy możesz wystąpić o usunięcie danych w BIK?

Istnieją tylko 3 takie sytuacje, podczas których możesz wystąpić o usunięcie (lub korektę) danych zapisanych w BIK:

·        Możesz odwołać zgodę o przetwarzaniu danych nt. spłaconego kredytu,

·        Po 5 latach od spłaty zadłużenia chcesz upewnić się, że ta informacja nie jest już widoczna dla podmiotów finansowych,

·        Możesz skorygować nieprawidłowe lub nieaktualne informacje.


Należy pamiętać, że Biuro Informacji Kredytowej nie wpływa na treść informacji zawartych na stronie – udostępnia to, co zostało im przekazane przez inne podmioty finansowe, takie jak banki, firmy pożyczkowe czy SKOKi.

Nie ma możliwości usunięcia negatywnych wpisów z BIK. Jeżeli ktoś oferuje takie usługi, możesz być pewien tego, że taka działalność jest oszustwem. 

Sprawdzaj regularnie swoją historię w BIK, a w momencie pojawienia się negatywnego wpisu sprawdź, czy zgodnie z zapisem spóźnienie wynosi minimum 60 dni, a dodatkowo minęło 30 dni od wysłania przez bank powiadomienia do klienta. Zastanów się również, czy w przypadku problematycznej spłaty warto skorzystać ze skonsolidowania kredytów.

 

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych za pośrednictwem serwisu kredytów konsumenckich w promocji „Promocja Pierwsza pożyczka do 1500zł z RRSO 0%” Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi: 0%. całkowita kwota pożyczki: 1500 PLN, oprocentowanie: stałe 0% rocznie, czas obowiązywania umowy: 30 dni, prowizja: 0 PLN, odsetki 0 PLN, całkowity koszt pożyczki: 0,00 PLN, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta: 1500 PLN. Kalkulacja została dokonana na dzień 16.10.2018 r.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych za pośrednictwem serwisu kredytów konsumenckich dla kolejnej pożyczki: całkowita kwota pożyczki: 1500 PLN, oprocentowanie stałe 0% rocznie, czas obowiązywania umowy: 30 dni, prowizja: 412.50 PLN, odsetki 0 PLN, całkowity koszt pożyczki: 412.50 PLN, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta 1911.98 PLN. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): 1815.45% Kalkulacja została dokonana na dzień 15.11.2018 r.

Administratorem danych osobowych jest Adepto sp. z o. o., które świadczy usługi na rzecz Partnerów Adepto sp. z o. o. Adepto spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przetwarza dane osobowe tylko i wyłącznie w celach technicznych, oraz w celu podjęcia działań mających skutkować zawarciem umowy między Użytkownikiem a Partnerem Adepto sp. z o.o., oraz w celach marketingowych w wypadku wyrażenia przez użytkowników zgód wymaganych przez przepisy powszechnie obwiązującego prawa.

Naszym Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Katarzyna Sekuła, adres e-mail IOD@adepto.pl

Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych zostały zawarte w Polityce prywatności Adepto sp. z o. o.