Blog

06.12.2018

Czym jest smart pożyczka?

Czym jest smart pożyczka?
Wraz z rozwojem technologii internetowych oraz technologii mobilnych wymagamy od instytucji finansowych coraz więcej. Szybkie, wygodne i intuicyjne interfejsy, mobilne aplikacje i przede wszystkim błyskawiczne pieniądze na koncie. Czy obecnie pożyczki pozabankowe online możemy nazwać mianem smart?

 

 

Pożyczki online

 

Spoglądając wstecz, obecny rynek pożyczek online mocno się zmienił. Nie tylko unormował się pod kątem prawnym, ale również dostęp do pożyczek jest łatwiejszy. Nie mówimy w tym momencie o łatwości otrzymania pożyczki; w końcu firmy pożyczkowe coraz mocniej sprawdzają klientów w bazach dłużników. Mowa o szybkim dostępie do oferty i możliwości korzystania z pieniędzy w błyskawicznym tempie. Szybkość złożenia wniosku i otrzymania pieniędzy przy minimum formalności to cele, które chyba najbardziej przyświecają rozwojowi współczesnych pożyczek pozabankowych online.

 

Dlaczego smart pożyczka?

 

Smart pożyczka czyli szybka, nowoczesna pożyczka, którą zaciągniemy poprzez Internet. Jakie wymagania stawia przed nami pożyczkodawca? Wystarczy, że posiadamy dostęp do Internetu. O pożyczkę możemy wnioskować z dowolnego miejsca. Co więcej, firmy na tyle starają się udoskonalić swoje technologie, aby oferować smart pożyczkę, że zobowiązanie finansowe możemy zaciągnąć, używając smartfona. Jeszcze kilka lat temu nikt nawet tego sobie nie wyobrażał. Panowała powszechna opinia, że wpisywanie na klawiaturze telefonu wielu danych do wniosku o pożyczkę, będzie po prostu niewygodne i czasochłonne. Obecnie interfejs formularza i strony internetowej pożyczkodawcy występującej na urządzeniach mobile jest dostosowany do klienta w taki sposób, aby nie przysparzał mu problemów podczas użytkowania, a wręcz przeciwnie - pomagał w szybkim uzupełnieniu odpowiednich pól. Pożyczkodawcy byli wręcz zmuszeni do odpowiedniego przystosowania swoich stron internetowych do technologii mobilnych z dwóch powodów. Po pierwsze - więcej użytkowników korzysta z internetu poprzez smartphone’a, więc firmy pożyczkowe nie mogły zaniedbać tego segmentu klientów. Po drugie - widoczność w Google, czyli pozycje w wynikach wyszukiwania, które zajmują konkurencyjne firmy pożyczkowe w pewnym stopniu zależy również od poprawnej strony internetowej działającej w technologiach mobilnych. Firmy marketingowe wiedzą, że nowy algorytm Google’a mocno stawia na ten aspekt, dlatego tak ważne jest, aby wersja mobilna strony internetowej pożyczkodawcy była nastawiona na użytkownika.

 

Idea smart pożyczka polega również na tym, że klient nawet będąc na wakacjach, czy znajdując się w trudnej sytuacji, która go zastanie, ma możliwość sięgnięcia po telefon i otrzymania wsparcia finansowego do 15 minut.

 

Czy smart pożyczka to pieniądze w 15 minut?

 

Smart pożyczka powinna przywodzić na myśl firmę pożyczkową, która działa sprawnie i udziela pieniędzy bardzo szybko. Czy obecnie można otrzymać pieniądze z tytułu pożyczki online w kwadrans? Sprawdziliśmy najpopularniejsze firmy i niestety trzeba przyznać, że pożyczkodawcy jeszcze wiele mają do nadrobienia. Co prawda w wielu firmach, klient może przejść wniosek online w kilka chwil i zostać szybko zweryfikowany. Jeśli otrzyma decyzję kredytową po 15 minutach, pojawia się jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - chodzi o transfer pieniędzy. Smart pożyczka to przecież błyskawiczne przelewy online… Nie do końca. Na tym etapie wiele firm pożyczkowych zderza się ze ścianą w postaci godzin sesji wychodzących i przychodzących banków. Wielokrotnie zdarza się tak, że jeśli pożyczkobiorca nie posiada konta w tym samym banku, co pożyczkodawca, musi zaczekać kilka, a nawet kilkanaście godzin na przelew bankowy. To już niestety nie wygląda zbyt smart…

 

Metoda weryfikacji

 

Weryfikacja klienta, sprawdzenie podanych przez niego danych podczas wniosku oraz sprawdzenie jego historii kredytowej, poddanie wewnętrznemu scoringowi - to kolejny aspekt w drodze do otrzymania pożyczki, który może nieco się wydłużać. Aby zdobyć smart pożyczkę, życzylibyśmy sobie, by wszystkie opisane czynności trwały kilka chwil. Czy to jest możliwe? Obecnie pożyczkodawcy korzystają z kilku metod weryfikacji klienta. Szybka weryfikacja to zewnętrzna aplikacja np. KontoConnect lub Instantor. Idea takiej weryfikacji polega na tym, że do podanego podczas wniosku konta bankowego aplikacja Instantor łączy się za pomocą bezpiecznego i szyfrowanego połączenia, sczytuje dane osobowe właściciela konta oraz jego historię operacji w postaci przelewów. Następnie te dane są przekazane pożyczkodawcy, który za pomocą zaawansowanych systemów sprawdza klienta, czy np. nie popełnił jakiegoś błędu podczas składania wniosku o pożyczkę lub też nie jest na liście dłużników. Drugą metodą jest przelanie jednego grosza na konto wskazane przez pożyczkodawcę. Trzeba przyznać, że druga metoda wydłuży nieco proces, ponieważ firma musi zaksięgować nasz przelew i dopiero wtedy sprawdzić dane.

 

Trzeba jednak przyznać, że są na polskim rynku firmy, które mają bardzo dopracowaną technologię i potrafią przesłać pieniądze w kilka minut. Wtedy smart pożyczka jest naprawdę warta uwagi. Wypełniamy wniosek, czekamy na szybką weryfikację, po czym już po kilku minutach cieszymy się z pieniędzy na koncie.  

Warunki i zasady korzystania z serwisu
Serwis Mamonto.pl współpracuje z firmami pożyczkowymi funkcjonującymi na polskim Rynku w celu ułatwienia użytkownikom otrzymania finansowania w postaci pożyczki pozabankowej. Firmy te są podmiotami udzielającymi pozabankowych pożyczek ratalnych online zgodnie z przepisami obowiązującymi prawa. Firmy pożyczkowe są przez nas weryfikowane w celu zapewnienia 100% bezpieczeństwa klientów. Firmy pożyczkowe mają prawo przekazać dane pożyczkobiorcy do Biur Informacji Gospodarczej w celu weryfikacji zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Jest to zgodne z zapisem zawartym w art. 14, 16, 17 ustawy z dn. 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. Nr 81, poz. 530).

Adepto sp. z o.o. ma status pośrednika kredytu konsumenckiego w rozumieniu art. 5 pkt 3 Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2018 poz. 993, 1075) i jest wpisana do rejestru pośredników kredytowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego pod numerem RPK 027982.

Przedstawione w serwisie Mamonto.pl przykłady nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Ostateczna wysokość rat i całkowity koszt spłaty przedstawiony zostanie przez podmiot zawierający umowę z użytkownikiem serwisu w ramach tej umowy. Za ewentualne różnice pomiędzy przykładami przedstawionymi w serwisie a umową zawartą przez użytkownika Adepto sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności.

Adepto sp. z o.o. nie pobiera od użytkowników serwisu Mamonto.pl żadnych opłat.

Administratorem danych osobowych jest Adepto sp. z o. o., które świadczy usługi na rzecz Partnerów Adepto sp. z o. o. Adepto spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przetwarza dane osobowe tylko i wyłącznie w celach technicznych, oraz w celu podjęcia działań mających skutkować zawarciem umowy między Użytkownikiem a Partnerem Adepto sp. z o.o., oraz w celach marketingowych w wypadku wyrażenia przez użytkowników zgód wymaganych przez przepisy powszechnie obwiązującego prawa.

Naszym Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Katarzyna Sekuła, adres e-mail IOD@adepto.pl
Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych zostały zawarte w Polityce prywatności Adepto sp. z o. o.

Pożyczkodawcą jest firma Vivus Sp. z o.o. 

Inspektor Ochrony Danych w Vivus Finance sp. z o.o: 
iod@vivus.pl

Przykładowy koszt pożyczki

Koszty ofert przedstawionych w serwisie pozyskane zostały bezpośrednio od pożyczkodawców lub ich stron internetowych. W wypadku stwierdzenia, że informacje podane w serwisie są nieaktualne prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu kontakt@adepto.pl.

Elementami kosztu pożyczki są m.in.:
- opłata przygotowawcza
- opłata administracyjna
- oprocentowanie
- prowizja
- koszty dodatkowe (opłaty windykacyjne, za monit)

Zgodnie z obowiązującymi na dzień 15.11.2019 r przepisami prawa oprocentowanie nie może być wyższe niż 4-krotność stopy lombardowej. Całkowite pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą być wyższe niż 27,5% w skali 2 miesięcy 30%.

Vivus: 
Maksymalna wysokość pierwszej pożyczki przez internet lub telefon to 3000 zł. Jednorazowa opłata rejestracyjna, która jest niezwłocznie zwracana wnioskodawcy, wynosi 1 grosz (gdy Klient dokonuje opłaty rejestracyjnej na jeden z rachunków bankowych, w którym Spółka posiada swoje konto) lub 1 złoty gdy Klient korzysta z systemu Blue Cash. Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 518,1% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1200 zł; całkowita kwota do zapłaty 1393,80 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 8%; całkowity koszt pożyczki 193,80 zł (prowizja 185,90 zł, odsetki 7,90 zł); umowa na 30 dni. Stan na 09.04.2020 r.


Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Pełną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych opłatach otrzymasz od pożyczkodawcy, przed zawarciem umowy o pożyczkę. Zwróć na to uwagę! Adepto sp. z o.o. nie jest stroną umowy pożyczki (lub innej formy finansowania), która zawierana jest pomiędzy użytkownikiem serwisu a podmiotem udzielającym pożyczki (lub innej formy finansowania).

 

Weryfikowanie zdolności kredytowej potencjalnych pożyczkobiorców: Każdy z podmiotów, których oferta przedstawiona została w Serwisie weryfikuje prawdziwość danych zawartych we wnioskach o produkty finansowe w sposób określony przez te podmioty. Może to nastąpić między innymi kanałami sms lub email, weryfikację konta bankowego, wysłanie smsów i maili kontakt telefoniczny konsultanta lub w inny wskazany przez podmioty udzielające pożyczek sposób.

W wypadku wyrażenia stosownej zgody zdolność kredytowa potencjalne pożyczkobiorcy może również zostać zweryfikowana w Biurze Informacji Gospodarczej.

W wypadku zawarcia przez użytkownika umowy z instytucją finansowa i niewywiązania się z tej umowy, grożą między innymi następujące konsekwencje :
- Wpis na listę dłużników oraz wpis w Biurze Informacji Kredytowej,
- obciążenie kosztami monitów, upomnień i wezwań (informacje co do poszczególnych kosztów znajdują się na stronie pożyczkodawcy,
- postępowania komornicze lub sądowe,
- naliczanie odsetek karnych,
- przekazanie lub sprzedanie wierzytelności do firmy windykacyjnej,
- inne konsekwencje przewidziane w zawartej przez użytkownika umowie.