Blog

31.05.2019

Czy trzeba płacić podatek PCC, jeżeli pożyczasz od rodziny?

Czy trzeba płacić podatek PCC, jeżeli pożyczasz od rodziny?
Pożyczki od rodziny traktujemy często jako takie „poza kategoriami” – zgodnie z przekonaniem, że „wszystko zostaje w rodzinie”. Pożyczamy w końcu w swoim gronie, bez zbędnej papierologii i nie zastanawiamy się, czy wiąże się to z obowiązkiem zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. Jest to oczywiście błędem. W tym artykule powiemy Ci o podatku PCC wszystko, czego jeszcze nie wiesz.

PCC – kiedy trzeba płacić?

Zgodnie z artkułem 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych podatek trzeba opłacić w przypadku zawiązania umowy pożyczki lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. PCC należy również opłacić w razie zmian umów, gdy te zmiany powodują podwyższenie podstawy, opodatkowania, a także w momencie gdy zapadło orzeczenie sądowe lub zawarto ugodę, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

To oznacza, że od pożyczki od rodziny również trzeba odprowadzić podatek (0,5%).

Kto jest zwolniony z opłaty?

Zwolnieni z opodatkowania są te osoby, które pożyczają na kwotę niższą niż 9637 zł od osób zaliczonych do I grupy podatkowej (małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, wnuki, prawnuki, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa). Jeżeli w ciągu 5 lat od jednej osoby z wymienionych powyżej pożyczymy więcej niż 9637 zł (np. 9638 zł), będziemy musieli odprowadzić od tej kwoty podatek. 

Kiedy opłacić PCC?

Podatek należy opłacić w terminie do 14 dni od zawiązania umowy – to znaczy, jeżeli weźmiemy pożyczkę, należy do dwóch tygodni ponieść opłatę za podatek.

Jak opłacić PCC?

Podatek można opłacić za pomocą druku PCC-3 i wysłać listem – nie ma obowiązku udawać się do urzędu osobiście. Warto również zachować potwierdzenie, że dostało się pożyczkę – np. potwierdzenie przelewu na rachunek bankowy. 

Co powinna zawierać umowa pożyczka?

Pożyczając od rodziny również warto pożyczkę udokumentować. Powinniśmy zawrzeć najważniejsze informacje:

• Data i miejsce zawarcia umowy,

• Strony umowy,

• Kwota pożyczki,

• Oświadczenie pożyczkobiorcy, że zwróci pożyczoną kwotę,

• Termin udzielenia pożyczki oraz jej zwrotu,

• Wysokość odsetek za ewentualne spóźnienie,

• Sposób wypłaty pieniędzy oraz jej zwrotu.

Podobnie jak w standardowej umowie pożyczki, dokument powinien być stworzony w dwóch jednakowych egzemplarzach. Naturalnie muszą się  pojawić podpisy osób zawierających umowę. Tylko wtedy dokument ten będzie ważny.

Wady i zalety pożyczki od rodziny

Z jednej strony „wszystko zostaje w rodzinie”, a z drugiej „z rodziną dobrze tylko na zdjęciach”. Zanim poprosimy rodzinę o pożyczkę warto zastanowić się nad wszystkimi wadami i zaletami. Pożyczki od rodziny są tańsze, nie wpisują się w BIKu i jest większa swoboda w spłacie rat, z drugiej strony może być też kością niezgody. 

Jeżeli szukasz pożyczki, wybierz Mamonto – czytelne zasady, przyjazny system spłat, zero formalności.

 

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych za pośrednictwem serwisu kredytów konsumenckich w promocji „Promocja Pierwsza pożyczka do 1500zł z RRSO 0%” Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi: 0%. całkowita kwota pożyczki: 1500 PLN, oprocentowanie: stałe 0% rocznie, czas obowiązywania umowy: 30 dni, prowizja: 0 PLN, odsetki 0 PLN, całkowity koszt pożyczki: 0,00 PLN, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta: 1500 PLN. Kalkulacja została dokonana na dzień 16.10.2018 r.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dostępnych za pośrednictwem serwisu kredytów konsumenckich dla kolejnej pożyczki: całkowita kwota pożyczki: 1500 PLN, oprocentowanie stałe 0% rocznie, czas obowiązywania umowy: 30 dni, prowizja: 412.50 PLN, odsetki 0 PLN, całkowity koszt pożyczki: 412.50 PLN, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta 1911.98 PLN. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): 1815.45% Kalkulacja została dokonana na dzień 15.11.2018 r.

Administratorem danych osobowych jest Adepto sp. z o. o., które świadczy usługi na rzecz Partnerów Adepto sp. z o. o. Adepto spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przetwarza dane osobowe tylko i wyłącznie w celach technicznych, oraz w celu podjęcia działań mających skutkować zawarciem umowy między Użytkownikiem a Partnerem Adepto sp. z o.o., oraz w celach marketingowych w wypadku wyrażenia przez użytkowników zgód wymaganych przez przepisy powszechnie obwiązującego prawa.

Naszym Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Katarzyna Sekuła, adres e-mail IOD@adepto.pl

Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych zostały zawarte w Polityce prywatności Adepto sp. z o. o.