Blog

20.12.2018

Czy pozabankowa pożyczka prywatna bez bik i krd jest możliwa?

Czy pozabankowa pożyczka prywatna bez bik i krd jest możliwa?
Klienci którzy mają negatywną historię kredytową oraz wpisy w bazach dłużników, poszukują pożyczek prywatnych bez bik i krd. Czy jednak takie pożyczki są możliwe do otrzymania i czy one są legalne? Sprawdźmy to.

 

Czym jest KRD?

 

KRD to skrót od Krajowy Rejestr Dłużników. Pełna nazwa pierwszego polskiego biura informacji gospodarczej brzmi - Krajowy Rejestr Dłużników Biuro Informacji Gospodarczej Spółka Akcyjna. KRD zostało powołane do życia w 2003 roku. Obecnie działa na podstawie ustawy z 2010 dotyczące udostępniania informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. KRD zajmuje się danymi dotyczącymi płatności, zobowiązań finansowych i zadłużeń zarówno konsumentów indywidualnych jak i firm. Jako osoba prywatna czy przedsiębiorstwo możemy zakupić w KRD specjalny raport dotyczący naszych ewentualnych zadłużeń lub po prostu sprawdzić firmę, czy jest wypłacalna, czy nie ma długów. Pożyczkodawcy korzystają z bazy KRD, aby przed udzieleniem pożyczki, sprawdzić, czy klient nie posiada statusu dłużnika.

 

Czym jest BIK?

 

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to jedna z najpopularniejszych baz, z których korzystają pożyczkodawcy zanim udzielą klientowi finansowania. Jako osoby prywatne również możemy zamówić raport BIK, założyć konto w portalu BIK i sprawdzić nasz obecny scoring, należności i spłaty. Baza BIK przechowuje i gromadzi wszystkie informacje dotyczące naszych zobowiązań finansowych i ich spłaty, czyli kredytów, pożyczek, kart kredytowych, limitów, poręczeń kredytów etc. Poprzez regularne i terminowe spłaty zobowiązań finansowych budujemy sobie pozytywną historię kredytową, która jest niezwykle ważna np. gdy staramy się o kredyt na mieszkanie czy dom. Wiele osób mylnie zakłada, że jeśli stać ją na zakup np. nowego sprzętu AGD/RTV, nie skorzysta z zakupów ratalnych. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy taki kredyt udzielany na zakupy ratalne, buduje naszą historię kredytową. Jeśli nigdy nie mieliśmy żadnych zobowiązań względem instytucji finansowych, banki mogą nie udzielić nam kredytu, ponieważ będziemy dla nich po prostu niewiarygodni jako płatnicy (nie posiadamy żadnej historii kredytowej, nasz scoring będzie przez bardzo niski).


Pożyczka na dowód bez bik

 

Jak widzimy, po krótkim przybliżeniu instytucji gromadzących nasze dane finansowe, nie uda nam się ukryć danych dotyczących naszych opóźnień w spłacie, czy długów. Pożyczki bez bik i krd są trudno dostępne, ponieważ firmy pożyczkowe chcą skorzystać z dostępnych dla nich baz, aby zabezpieczyć się przed przyznaniem pożyczki osobie, która jest zadłużona lub ma problemy finansowe oraz skłonność do niespłacania należności w terminie. Taką praktykę można przełożyć na prozaiczną sytuację, gdy znajomy prosi nas o przysługę i chce pożyczyć pieniądze. Jeśli mamy do niego zaufanie, znamy jego sytuację finansową oraz wiemy, że już kiedyś pożyczaliśmy mu pieniądze i zawsze oddawał je w terminie - prawdopodobnie bez problemu znowu pożyczymy mu pieniądze. W analogiczny sposób działają firmy pożyczkowe, z jedną różnicą - korzystają po prostu z profesjonalnej wymiany informacji finansowych.

 

Pożyczki bez BIK - gdzie szukać?

 

Na rynku polskich pożyczek online praktycznie nie ma firm, które nie sprawdzałyby klienta w BIK. Kontrast w ich działaniu polega na tym, że niektóre firmy bardziej elastycznie podchodzą do historii kredytowej klienta. Jeśli ktoś miał kiedyś problem ze spłatą dla jednego pożyczkodawcy będzie to niedopuszczalny czynnik dyskwalifikujący klienta jako przyszłego pożyczkobiorcę. Dla innej firmy to jedno potknięcie okaże się w pełni akceptowalne i klient dostanie pożyczkę. Skąd możemy wiedzieć, które pożyczki online bez bik są w ogóle dostępne dla klienta? Dobrym sposobem na poszukiwanie pożyczek bez bik, czy raczej z łagodnym BIK będą porównywarki pożyczek online. Porównywarki znajdziemy w Internecie. Dzięki nim w jednym miejscu szybko zapoznamy się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi danego pożyczkodawcy. Sprawdzimy, w jakich bazach pożyczkodawca sprawdza klienta, zanim udzieli mu pożyczki. To zdecydowanie pozwoli zawęzić pole naszych poszukiwań i zwiększy prawdopodobieństwo, że pomimo niezbyt dobrej historii kredytowej, otrzymamy pożyczkę.   


Pożyczka prywatna bez baz i żyranta

 

W internecie znajdziemy również oferty brzmiące - pożyczka prywatna bez baz i żyranta. Uważajmy na takie ogłoszenia, ponieważ niosą ze sobą spore ryzyko oszustwa. Rynek pożyczek online działa w określony sposób. Pożyczki prywatne, jeśli oferowane są poza specjalnie przygotowanych do tego portalach, mogą stanowić próbę oszustwa. Jeśli mamy tak zwany “nieczysty” BIK, lepiej poszukać oferty pożyczki z żyrantem. Żyrant czy tak zwany gwarant sprawdzany jest w bazach, podpisuje umowę, że po otrzymaniu pożyczki przekazuje pieniądze do pożyczkobiorcy, ale zastrzega, że w przypadku braku spłaty pożyczki, to on zobowiązuje się do opłacenia całego długu. Jeśli nasza sytuacja w BIK czy KRD nie pozwala nam na otrzymanie pożyczki, a mamy osobę zaufaną, które może zostać naszym żyrantem, warto sprawdzić oferty pożyczek z gwarantem.

Warunki i zasady korzystania z serwisu
Serwis Mamonto.pl współpracuje z firmami pożyczkowymi funkcjonującymi na polskim Rynku w celu ułatwienia użytkownikom otrzymania finansowania w postaci pożyczki pozabankowej. Firmy te są podmiotami udzielającymi pozabankowych pożyczek ratalnych online zgodnie z przepisami obowiązującymi prawa. Firmy pożyczkowe są przez nas weryfikowane w celu zapewnienia 100% bezpieczeństwa klientów. Firmy pożyczkowe mają prawo przekazać dane pożyczkobiorcy do Biur Informacji Gospodarczej w celu weryfikacji zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Jest to zgodne z zapisem zawartym w art. 14, 16, 17 ustawy z dn. 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. Nr 81, poz. 530).

Adepto sp. z o.o. ma status pośrednika kredytu konsumenckiego w rozumieniu art. 5 pkt 3 Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2018 poz. 993, 1075) i jest wpisana do rejestru pośredników kredytowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego pod numerem RPK 027982.

Przedstawione w serwisie Mamonto.pl przykłady nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Ostateczna wysokość rat i całkowity koszt spłaty przedstawiony zostanie przez podmiot zawierający umowę z użytkownikiem serwisu w ramach tej umowy. Za ewentualne różnice pomiędzy przykładami przedstawionymi w serwisie a umową zawartą przez użytkownika Adepto sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności.

Adepto sp. z o.o. nie pobiera od użytkowników serwisu Mamonto.pl żadnych opłat.

Administratorem danych osobowych jest Adepto sp. z o. o., które świadczy usługi na rzecz Partnerów Adepto sp. z o. o. Adepto spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przetwarza dane osobowe tylko i wyłącznie w celach technicznych, oraz w celu podjęcia działań mających skutkować zawarciem umowy między Użytkownikiem a Partnerem Adepto sp. z o.o., oraz w celach marketingowych w wypadku wyrażenia przez użytkowników zgód wymaganych przez przepisy powszechnie obwiązującego prawa.

Naszym Inspektorem Ochrony Danych jest Pani Katarzyna Sekuła, adres e-mail IOD@adepto.pl
Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych zostały zawarte w Polityce prywatności Adepto sp. z o. o.

Pożyczkodawcą jest firma Vivus Sp. z o.o. 

Inspektor Ochrony Danych w Vivus Finance sp. z o.o: 
iod@vivus.pl

Przykładowy koszt pożyczki

Koszty ofert przedstawionych w serwisie pozyskane zostały bezpośrednio od pożyczkodawców lub ich stron internetowych. W wypadku stwierdzenia, że informacje podane w serwisie są nieaktualne prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu kontakt@adepto.pl.

Elementami kosztu pożyczki są m.in.:
- opłata przygotowawcza
- opłata administracyjna
- oprocentowanie
- prowizja
- koszty dodatkowe (opłaty windykacyjne, za monit)

Zgodnie z obowiązującymi na dzień 15.11.2019 r przepisami prawa oprocentowanie nie może być wyższe niż 4-krotność stopy lombardowej. Całkowite pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą być wyższe niż 27,5% w skali 2 miesięcy 30%.

Vivus: 
Maksymalna wysokość pierwszej pożyczki przez internet lub telefon to 3000 zł. Jednorazowa opłata rejestracyjna, która jest niezwłocznie zwracana wnioskodawcy, wynosi 1 grosz (gdy Klient dokonuje opłaty rejestracyjnej na jeden z rachunków bankowych, w którym Spółka posiada swoje konto) lub 1 złoty gdy Klient korzysta z systemu Blue Cash. Reprezentatywny przykład dla pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 518,1% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1200 zł; całkowita kwota do zapłaty 1393,80 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 8%; całkowity koszt pożyczki 193,80 zł (prowizja 185,90 zł, odsetki 7,90 zł); umowa na 30 dni. Stan na 09.04.2020 r.


Dokładny koszt pożyczki jest zależny od indywidualnego wniosku. Pełną informację o wysokości RRSO i wszystkich dodatkowych opłatach otrzymasz od pożyczkodawcy, przed zawarciem umowy o pożyczkę. Zwróć na to uwagę! Adepto sp. z o.o. nie jest stroną umowy pożyczki (lub innej formy finansowania), która zawierana jest pomiędzy użytkownikiem serwisu a podmiotem udzielającym pożyczki (lub innej formy finansowania).

 

Weryfikowanie zdolności kredytowej potencjalnych pożyczkobiorców: Każdy z podmiotów, których oferta przedstawiona została w Serwisie weryfikuje prawdziwość danych zawartych we wnioskach o produkty finansowe w sposób określony przez te podmioty. Może to nastąpić między innymi kanałami sms lub email, weryfikację konta bankowego, wysłanie smsów i maili kontakt telefoniczny konsultanta lub w inny wskazany przez podmioty udzielające pożyczek sposób.

W wypadku wyrażenia stosownej zgody zdolność kredytowa potencjalne pożyczkobiorcy może również zostać zweryfikowana w Biurze Informacji Gospodarczej.

W wypadku zawarcia przez użytkownika umowy z instytucją finansowa i niewywiązania się z tej umowy, grożą między innymi następujące konsekwencje :
- Wpis na listę dłużników oraz wpis w Biurze Informacji Kredytowej,
- obciążenie kosztami monitów, upomnień i wezwań (informacje co do poszczególnych kosztów znajdują się na stronie pożyczkodawcy,
- postępowania komornicze lub sądowe,
- naliczanie odsetek karnych,
- przekazanie lub sprzedanie wierzytelności do firmy windykacyjnej,
- inne konsekwencje przewidziane w zawartej przez użytkownika umowie.